Категории

Cуществуют следующие способы оплаты за занятия:

  • Абонемент на 8 посещений (срок действия 1 месяц) - 300 грн.;
  • Абонемент на 4 посещения (срок действия 1 месяц) - 200 грн.;
  • Абонемент на 12 посещений(срок действия 1 месяц) - 400 грн.;
  • Разовое посещение - 60 грн.
(ДЛИТЕЛЬНОСТЬ ЗАНЯТИЙ ПО 1,5 ЧАСА)

Системи оплати праці найманих працівників

  1. Трудове законодавство про системах оплати праці найманих працівників Велике значення в оплаті праці...
  2. Системи оплати праці працівників організацій, що фінансуються з відповідних бюджетів
  3. Гарантійні норми з оплати праці працівників
  4. Тарифні системи оплати праці
  5. тарифікація робіт
  6. Тарифні ставки диференціюються залежно від інтенсивності праці.
  7. Тарифні ставки, оклади (посадові оклади) диференціюються також залежно від умов праці.
  8. Надбавки і доплати до заробітної плати
  9. Якщо у вас є які-небудь питання щодо порушення Ваших прав, або ви потрапили в скрутну життєву ситуацію,...

Трудове законодавство про системах оплати праці найманих працівників

Наше деловое партнерство www.banwar.org

Велике значення в оплаті праці найманих працівників надається:

  • системам оплати праці,
  • а також порядку їх встановлення.

Стаття 135 «Встановлення заробітної плати» Трудового кодексу (ред. Від 05.02.2018);
Стаття 143 «Тарифні системи оплати праці» Трудового кодексу;
Стаття 144 «Системи оплати праці працівників державних і муніципальних установ» Трудового кодексу.

У Трудовому кодексі визначено:

  • що заробітна плата працівнику встановлюється трудовим договором відповідно до діючих у роботодавця системами оплати праці (ч. 1 статті 135 Трудового кодексу);

  • це положення кореспондує з нормами про трудовий договір, його змістом, до якого включаються в обов'язковому порядку "умови оплати праці, в тому числі:

    • розмір тарифної ставки або окладу (посадового окладу) працівника,

    • доплати, надбавки і заохочувальні виплати (ч. 2 статті 57 Трудового кодексу).

Таким чином, заробітна плата (оплата праці) працівнику:

  • встановлюється трудовим договором

  • відповідно до тих системами оплати праці, які діють у даного роботодавця.

Слід зазначити, що в главі 20 Розділу VI «Оплата і нормування праці» Трудового кодексу, присвяченій загальним положенням оплати і нормування праці, поняття "заробітна плата" та "оплата праці працівника" визначено як ідентичні поняття (ч. 1 статті 129 «Основні поняття і визначення »Трудового кодексу).

Регулювання систем оплати праці

Системи оплати праці включають:

  • розміри тарифних ставок, окладів (посадових окладів), доплат і надбавок компенсаційного характеру, в тому числі за роботу в умовах, що відхиляються від нормальних,

  • системи доплат і надбавок стимулюючого характеру і

  • системи преміювання.

Зазначені системи оплати праці встановлюються:

  • колективними договорами, угодами, локальними нормативними актами відповідно до трудового законодавства і

  • іншими нормативно-правовими актами, що містять норми трудового права.

Порядок визначення систем оплати праці встановлюється:

  • колективними договорами, угодами,

  • локальними нормативними актами.

У колективному договорі:

  • виділяється спеціальний розділ, присвячений оплаті і нормування праці з визначенням системи оплати праці.

Локальні нормативні акти, що визначають системи оплати праці:

  • приймаються роботодавцем з урахуванням думки представницького органу працівників;

  • таким локальним нормативним актом може бути Положення про оплату праці, що включає систему оплати праці.

В угодах, зокрема галузевому (міжгалузевому) угоді:

  • встановлюються загальні умови оплати праці, гарантії, компенсації і пільги працівникам.

Трудовим договором конкретизуються умови оплати праці працівника:

  • при цьому умови оплати праці, що визначаються трудовим договором, не можуть бути погіршені в порівнянні з визначених трудовим законодавством і іншими нормативними актами, колективним договором, угодами, локальними нормативними актами.

Умови оплати праці, передбачені колективним договором, угодами, локальним нормативним актом:

  • не можуть бути погіршені в порівнянні з передбаченими трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права.

У Трудовому кодексі докладно регламентовані тільки тарифні системи оплати праці, засновані на тарифній системі диференціації заробітної плати різних категорій працівників, яка включає елементи тарифної системи і об'єктивує саме встановлення заробітної плати.

Стаття 143 «Тарифні системи оплати праці» Трудового кодексу

Порядок визначення систем оплати праці характеризується тим, що:

  • по-перше, системи оплати праці, прийняті у роботодавця, включаючи державні і муніципальні установи, встановлюються колективними договорами, угодами, локальними нормативними актами і,

  • по-друге, при відповідно до трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містить норми трудового права. Це проявляється насамперед у дотриманні всіма роботодавцями державних гарантій з оплати праці працівників і неприпустимість погіршення становища працівника порівняно з трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами та ін.

Разом з тим системи оплати праці, які отримали закріплення в Трудовому кодексі як тарифні або системи оплати праці працівників державних і муніципальних установ, встановлюються також з урахуванням відповідних кваліфікаційних довідників.

Системи оплати праці працівників організацій, що фінансуються з відповідних бюджетів

У визначенні системи оплати праці працівників організацій, що фінансуються з відповідних бюджетів, бере участь Російська тристороння комісія з регулювання соціально-трудових відносин (РТК).

Дана комісія щорічно до внесення в Державну Думу проекту закону про федеральний бюджет на черговий рік:

  • розробляє єдині рекомендації щодо встановлення на федеральному, регіональному і місцевому рівнях систем оплати праці працівників організацій, що фінансуються з відповідних бюджетів;

  • ці рекомендації враховуються Урядом РФ, органами виконавчої влади суб'єктів РФ і органами місцевого самоврядування при визначенні обсягів фінансування закладів охорони здоров'я, освіти, науки, культури та інших установ бюджетного сектора економіки;

  • якщо сторони РТК не дійшли згоди, то єдині рекомендації щодо встановлення систем оплати праці затверджуються Урядом РФ, а думка сторін РТК доводиться Урядом РФ до відома суб'єктів РФ.

Гарантійні норми з оплати праці працівників

У статті 135 «Встановлення заробітної плати» Трудового кодексу закріплені гарантійні норми з оплати праці працівників:

  • в колективному договорі виділяється спеціальний розділ, присвячений оплаті і нормування праці з визначенням системи оплати праці;

  • локальні нормативні акти, що визначають системи оплати праці, приймаються роботодавцем з урахуванням думки представницького органу працівників. Таким локальним нормативним актом може бути положення про оплату праці, що включає систему оплати праці.

В угодах, зокрема галузевому (міжгалузевому) угоді, встановлюються:

  • загальні умови оплати праці,

  • гарантії, компенсації і пільги працівникам.

Трудовим договором:

  • конкретизуються умови оплати праці працівника;

  • при цьому умови оплати праці, що визначаються трудовим договором, не можуть бути погіршені в порівнянні з визначених трудовим законодавством і іншими нормативними актами, колективним договором, угодами, локальними нормативними актами.

Умови оплати праці, передбачені колективним договором, угодами, локальним нормативним актом:

  • не можуть бути погіршені в порівнянні з передбаченими трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права.

Тарифні системи оплати праці

Тарифні системи оплати праці визначені ч. 1 статті 143 «Тарифні системи оплати праці» Трудового кодексу як системи оплати праці, засновані на тарифній системі диференціації заробітної плати працівників різних категорій.

Тарифна система оплати праці в бюджетній сфері заснована на застосуванні Єдиної тарифної сітки (ЄТС), яка була введена в 1992 р, але Федеральним законом від 22 серпня 2004 № 122-ФЗ з обов'язковою перейшла в розряд рекомендованих для застосування до завершення реформи оплати праці працівників державних і муніципальних установ.

Тарифна система диференціації заробітної плати:

  • визначається як сукупність нормативів, встановлених на державному або локальному рівні (в рамках роботодавця),

  • за допомогою яких здійснюється диференціація заробітної плати працівників різних категорій.

Тарифна система диференціації заробітної плати працівників різних категорій включає в себе:

  • тарифні ставки, оклади (посадові оклади),
  • тарифну сітку і
  • тарифні коефіцієнти.

Тарифні системи диференціації заробітної плати включають також:

  • компенсаційні та
  • стимулюючі виплати.

Тарифна система оплати праці спрямована на облік індивідуальних витрат праці, трудового внеску працівника, які визначаються виходячи з таких критеріїв:

  • складності виконуваної роботи і відповідної цієї складності кваліфікації працівника;

  • умов праці;

  • природно-кліматичних умов виконання роботи;

  • інтенсивності праці та ін.

тарифікація робіт

Складність виконуваних робіт - визначається на основі їх тарифікації. При цьому тарифікація робіт - це віднесення видів праці до тарифних розрядів або кваліфікаційними категоріями в залежності від складності праці.

Відповідно, показником якої складності виконуваної роботи є:

  • розряд або кваліфікаційна категорія, за якою тарифікується той чи інший вид робіт;

  • у міру підвищення розряду або кваліфікаційної категорії зростає розмір оплати праці працівника, що особливо характеризує тарифну систему диференціації заробітної плати працівників;

  • цим же цілям служать і інші елементи зазначеної тарифної системи.

Тарифна сітка - визначається як сукупність тарифних розрядів робіт (професій, посад), визначених у залежності від складності робіт і вимог до кваліфікації працівників за допомогою тарифних коефіцієнтів.

Тарифний розряд - величина, що відображає складність праці і рівень кваліфікації працівника.

Тарифна сітка складається з певного числа тарифних розрядів і відповідних їм тарифних коефіцієнтів:

  • наприклад, I розряду тарифної сітки відповідає тарифний коефіцієнт, прийнятий за 1, а V розряду - 1,9 і т.д.

Тарифний коефіцієнт - показує, у скільки разів тарифна ставка даного розряду більше тарифної ставки першого розряду. За допомогою тарифної ставки I розряду і відповідних тарифних коефіцієнтів визначаються розміри тарифних ставок всіх інших розрядів (тарифна ставка I розряду збільшується на тарифний коефіцієнт V розряду, і отримуємо тарифну ставку V розряду).

Таким чином, тарифна сітка визначає співвідношення з оплати праці в залежності від складності робіт і кваліфікації працівників за допомогою тарифних коефіцієнтів.

Тарифні сітки розрізняються:

  • кількістю розрядів і

  • діапазоном в процентному наростанні тарифних коефіцієнтів від розряду до розряду, тобто від мінімального (I розряд) до максимального значення (VI - VIII розряди).

Тарифна система включає в себе також:

  • тарифні ставки, оклади (посадові оклади), визначення яких наведено у статті 129 «Основні поняття і визначення» Трудового кодексу.

Тарифна ставка визначає:

  • розмір оплати праці працівника за виконання норми праці (трудових обов'язків) визначеної складності (кваліфікації) за одиницю часу

  • без урахування компенсаційних, стимулюючих і соціальних виплат.

наприклад:

  • тарифна ставка робітника I розряду визначає мінімальну оплату найпростіших видів робіт в одиницю часу (годину, день, місяць, тобто годинна, денна або місячна тарифна ставка);

  • у міру зростання кваліфікації робітника йому присвоюється більш високий кваліфікаційний розряд, який визначається як величина, що відображає рівень професійної підготовки працівника, і відповідно збільшується його тарифна ставка, що стимулює працівників до підвищення їх кваліфікації.

Поряд з тарифними ставками тарифна система включає:

  • оклади (посадові оклади) для керівників, фахівців і службовців;

  • оклади можуть встановлюватися і робочим, праця яких не піддається нормуванню.

Розрізняються тарифні системи:

  • робітників;
  • керівників, фахівців і службовців;
  • працівників державних і муніципальних установ і ін.

Тарифікація робіт і присвоєння тарифних розрядів працівникам виробляються з урахуванням:

  • Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт і професій робітників (ЕТКС) і

  • Єдиного кваліфікаційного довідника посад керівників, фахівців та інших службовців (ЄКР)

Ці довідники (ЕТКС і ЄКР) і порядок їх застосування затверджуються в порядку, що встановлюється Урядом РФ.

ч. 2 статті 143 «Тарифні системи оплати праці» Трудового кодексу

Відповідно до Постанови Уряду РФ від 31 жовтня 2002 № 787 "Про порядок затвердження Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника посад керівників, фахівців і службовців" Мінпраці Росії прийнято Постанову від 9 лютого 2004 № 9, яким затверджено Порядок застосування Єдиного кваліфікаційного довідника посад керівників, фахівців і службовців (ЄКР).

В даний час застосовується Кваліфікаційний довідник посад керівників, фахівців та інших службовців, затверджений Постановою Мінпраці Росії від 21 серпня 1998 № 37 з наступними змінами та доповненнями.

Згідно зі змінами, внесеними до зазначену ухвалу № 787 Постановою Уряду РФ від 20 грудня 2003 № 766 (п. 1), ЕТКС складається:

  • з тарифно-кваліфікаційних характеристик основних видів робіт і професій робітників і службовців залежно від їх складності та відповідних їм тарифних розрядів,

  • а також вимог, що пред'являються до професійних знань і навичок робітників.

Єдиний тарифно-кваліфікаційний довідник робіт і професій робітників (ЕТКС) і нині використовується в РФ з урахуванням прийнятих змін і доповнень.

Згідно ч. 2 статті 143 Трудового кодексу тарифні системи оплати праці встановлюються:

  • з урахуванням ЕТКС і ЄКР,

  • а також з урахуванням державних гарантій з оплати праці.

Тарифні ставки диференціюються залежно від інтенсивності праці.

Це означає, що враховуються відмінності, засновані на більш високій інтенсивності (напруженості) праці. Наприклад, робота, виконувана робітниками-відрядниками, як правило, є більш інтенсивної в порівнянні з робітниками-, хто працює погодинно і оплачується в підвищеному розмірі.

Тарифні ставки, оклади (посадові оклади) диференціюються також залежно від умов праці.

Відповідно до статті 147 «Оплата праці працівників, зайнятих на роботах з шкідливими і (або) небезпечними умовами праці» Трудового кодексу:

  • оплата праці працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими і (або) небезпечними і іншими особливими умовами праці, встановлюється в підвищеному розмірі в порівнянні з тарифними ставками, окладами (посадовими окладами), встановленими для робіт з нормальними умовами праці,

  • але не нижче розмірів, передбачених трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права.

Мінімальні розміри підвищення оплати праці працівникам, зайнятим на важких роботах, роботах зі шкідливими і (або) небезпечними і іншими особливими умовами праці, і умови зазначеного підвищення встановлюються в порядку, визначеному Урядом РФ з урахуванням думки Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин ( РТК).

Підвищення оплати праці на зазначених підставах проводиться за результатами спеціальної оцінки робочих місць. Конкретні розміри підвищення оплати праці встановлюються роботодавцем з урахуванням думки представницького органу працівників у порядку, встановленому статтею 372 «Порядок врахування думки виборного органу первинної профспілкової організації при прийнятті локальних нормативних актів» Трудового кодексу для прийняття локальних нормативних актів або колективним договором, трудовим договором.

Зазначене підвищення тарифних ставок (окладів):

  • віднесено до компенсаційних виплат за важку роботу, роботу у шкідливих, небезпечних умовах праці та

  • являє собою частину компенсацій, які забезпечують охорону праці (на додаток до скорочення робочого часу, надання додаткових відпусток і ін.).

Оплата праці на роботах в місцевостях з особливими кліматичними умовами, відповідно до статті 148 «Оплата праці на роботах в місцевостях з особливими кліматичними умовами» Трудового кодексу:

  • здійснюється в порядку і розмірах, не нижчих передбачених трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права;

  • в трудовому законодавстві встановлена ​​виплата районних коефіцієнтів, інших надбавок за роботу в місцевостях з особливими кліматичними умовами;

  • розмір районного коефіцієнта і порядок його застосування для розрахунку заробітної плати працівників встановлюються Урядом РФ;

Стаття 316 «Районний коефіцієнт до заробітної плати» Трудового кодексу

  • районні коефіцієнти являють собою збільшення заробітної плати в залежності від місця розташування організації (роботодавця);

  • визначення зазначених районів, віднесених до Крайній Півночі чи місцевостях, прирівняних до нього, є прерогативою держави;

  • основна мета полягає в тому, щоб компенсувати підвищені витрати, пов'язані з проживанням працівників в названих районах з несприятливими кліматичними умовами.

Особам, які працюють в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях:

  • виплачуються також процентні надбавки до заробітної плати за стаж роботи в даних районах або місцевостях;

Стаття 317 «Відсоткова надбавка до заробітної плати» Трудового кодексу

  • розмір процентної надбавки до заробітної плати та порядок її виплати встановлюються в тому ж порядку, що і для районного коефіцієнта (стаття 316 Трудового кодексу).

Надбавки і доплати до заробітної плати

Тарифні ставки, оклади (посадові оклади) не завжди дозволяють диференціювати оплату праці на рівні окремих працівників, у яких робота відрізняється особливою складністю, інтенсивністю або пов'язана з професійною майстерністю, високою продуктивністю праці або протікає в особливих умовах праці та ін.

Цю роль виконують надбавки і доплати до заробітної плати:

  • включаються в Надтарифная частина оплати праці, тим самим створюючи правову основу для диференціації заробітної плати;

  • надбавки можуть стимулювати працівників до підвищення кваліфікації, продуктивності праці, поліпшення якості послуг, що надаються або до роботи в певних посадах, професіях;

  • стимулюючу роль відіграють і встановлюються системи преміювання;

  • доплати в більшій мірі компенсують підвищену інтенсивність праці (за суміщення професій або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника, за керівництво бригадою і ін.).

Виконання роботи в умовах, що відхиляються від нормальних (понаднормові роботи, робота в нічний час, у вихідні та святкові дні та ін.), Компенсується підвищеною оплатою.

Із загального порядку встановлення системи оплати праці Трудовий кодекс виділяє:

  • оплату праці керівників організацій, їх заступників і головних бухгалтерів;

Стаття 145 «Умови оплати праці керівників, їх заступників, головних бухгалтерів та укладають трудовий договір членів колегіальних виконавчих органів організацій» Трудового кодексу

  • системи оплати праці (в тому числі тарифні системи оплати праці) працівників державних і муніципальних установ.

Стаття 144 «Системи оплати праці працівників державних і муніципальних установ» Трудового кодексу

Якщо у вас є які-небудь питання щодо порушення Ваших прав, або ви потрапили в скрутну життєву ситуацію, то черговий юрист онлайн готовий безкоштовно проконсультувати вас з даного питання.

ОПЛАТА ПРАЦІ. ЗАРОБІТНЯ ПЛАТА